اوضاع فرهنگی وهنری استان

اوضاع فرهنگی کرمانشاه

استان کرمانشاه بعنوان گهواره تمدن دارای صبغه فرهنگی وتاریخی ممتاز بوده وبستری مناسب برای پرورش بزرگان وچهره های شهیرعرصه تاریخ وفرهنگ محسوب می شود ، مشاهیروبزرگانی که درخلق وایجادجریان های بالنده وموثرفرهنگی منشاء تاثیربوده والگویی بی نظیر برای علاقمندان بوده اند.

 این استان با داشتن چنین قابلیت وظرفیتی می تواند درجریان سازی توسعه فرهنگی وهنری کشور موثرباشد. درکرمانشاه همواره بزرگان زیادی درعرصه فرهنگ وهنر وتاریخ وادبیات برخاسته اند، بزرگانی همچون میرزارضاکلهرازنستعلیق نویسان مهم تاریخ ایران ، سیدمرتضی نجومی ازبزرگان خوشنویسی جهان واز مفاخروچهره های ماندگارکشور، شامی کرمانشاهی شاعرکردزبان، ابوالقاسم لاهوتی شاعروفعال سیاسی دوران مشروطیت، شهرام ناظری خواننده و استاد موسیقی کردی و فارسی، پروفسور مجتبی            شمسی پورشیمیدان معروف و برجسته جهان اسلام ، ابوحنیفه دینوری صاحب آثارعلمی وتاریخی فراوان ، سرداریارمحمدخان کرمانشاهی ازفعالان جنبش مشروطه ، استادمحمدجوادمحبت واحمد عزیزی ازشاعران برجسته و بنام و استادعبداله جواری از بزرگان عرصه فرهنگ وهنرو دانش هستند که مایه افتخار و مباهات این خطه محسوب می شوند.

مهمترین مولفه های فرهنگی وهنری استان کرمانشاه عبارتند از:

1- وجودآثاروابنیه تاریخی وفرهنگی بطوری که درمناطق مختلف استان نمونه ای ازآثارموجود بوده ومعرف تاریخ وفرهنگ کهن منطقه می باشد.

2- قرارگرفتن درمسیرعتبات عالیات وپذیرش زائران وموقعیت ممتاز استان ومرزی بودن آن که نیاز به تقویت وحمایت دارد.

3- وجود آثارو مفاخرفرهنگی و هنری و چهره های شهیر و اثرگذار فرهنگی وهنری که محور و الگوی هنرمندان و اهالی فرهنگ می باشند.

 

4- تنوع مذهبی و قومی استان ، حاکم بودن وحدت وهمزیستی مسالمت آمیز اقوام و فرق گوناگون در استان و همسویی با اهداف انقلاب اسلامی و آرمان های بنیانگذارجمهوری اسلامی (ره) و مقام معظم رهبری و شهدای عزیز.

استان کرمانشاه به لحاظ این تنوع قومی ومذهبی که به هندوستان ایران لقب گرفته است می تواند با ارائه استراتژی اصولی قابلیت معرفی درسطح الگویی بی نظیر ازتعامل وهمزیستی مسالمت آمیز اقوام ومذاهب را داردکه همین ویژگی نیز از عواملی است که می طلبد متولیان فرهنگی کشور به این استان توجه ویژه داشته باشند.

وضعیت کنونی استان بلحاظ فرهنگی :

وضعیت فرهنگی استان درسطح خردوکلان تابع سیاستهای کلی فرهنگی کشور است . تلاش متولیان فرهنگی دراستان نظیر اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی بر مبنای تقویت بخش فرهنگی با ارائه برنامه ها ، جذب اعتبارات و هزینه کردن بودجه ها واعتبارات بوده است .

عملکرد متولیان بخش فرهنگ استان ، نشان ازتلاش برای بهبود روند فرهنگی دارد و این موضوع را                 می توان از طرح ها ، برنامه ها وکارهای انجام شده و برنامه های مدون آنها ملاحظه کرد. بخش فرهنگ ، حوزه ای گسترده ،پرپتانسیل ، پرتوقع ، هزینه بر، وسیع ونامحدود است که دراین حوزه ممکن ها،             ناممکن ها واما واگرهای زیادی وجود داردکه انجام همه آنها به سادگی امکان پذیر نیست . توانایی های فرهنگی واجرای برنامه های شاخص درچند سال اخیر درسطح استان ، نشانه هایی بارز از وضعیت مثبت فرهنگی دارندکه اگر به برنامه های کلان اجراشده نگاهی بیفکنیم ، متوجه خواهیم شد اما این بخش باز هم نیاز به توجه بیشتری دارد.

استان کرمانشاه با حدود 14 شهرستان ازنظر زیرساخت های مشهود و ملموس فیزیکی اوضاع تقریباً مساعد و مطلوبی را داراست . درکلیه شهرستان های استان مجتمع های فرهنگی وهنری وتالارهای فرهنگی در حال فعالیت هستند و درشهر کرمانشاه چندین مجتمع وتالار فرهنگی که بلحاظ تجهیزات وامکانات وضعیت مناسبی دارند ، در حال فعالیت هستند ودر اختیار گروههای هنری قرار دارند.                کتابخانه های استان که برخی از آنها بلحاظ تاریخی پیشینه وقدمت زیادی دارند نسبت به اهل مطالعه اوضاع مطلوبی دارند ورویکرد مردم استان به کتاب وکتابخوانی در سبد هزینه خانواده ها اوضاع امیدوارکننده ای دارد که استقبال گسترده مردم این استان از نمایشگاه های کتاب بویژه نمایشگاه بزرگ کتاب کشوری که هرساله درکرمانشاه برگزار می گردد از نمونه وشواهد آن است که خوشبختانه میزان خریدکتاب توسط مردم ازنمایشگاه سال گذشته ازمرز میلیارد گذشت و این موضوع یکی ازشواهد فرهنگی بودن مردم این خطه است.

هرساله جشنواره ها وهمایش های فرهنگی وهنری وعلمی وپژوهشی متعددی در استان کرمانشاه برگزار می شود که می توان از جشنواره بین المللی موسیقی مقاومت ، همایش علمی و پژوهشی فرهنگ رضوی، کنگره شعر دفاع مقدس کشوری جشنواره تئاتر آیین و سنتی ، نمایشگاه کشوری کتاب، فیلم مقاومت و فیلم کودک و نوجوان و همایش امام شناسی نام برد که همواره مورد توجه و استقبال هنرمندان، فرهنگیان و اهل تحقیق و پژوهش قرار گرفته است:

بی تردید استان کرمانشاه می تواند محور ثقل فرهنگ وهنرغرب وحتی کشور در موضوعات خاص فرهنگی و هنری تبدیل شود و پیشتاز حرکتهای الهام بخش فرهنگی و هنری باشد منوط به اینکه مسئولین محترم فرهنگی کشور با وسعت نگاه به این خطه مقاوم و حماسه ساز کشور توجه ویژه ای داشته باشند.

استان کرمانشاه به لحاظ تعداد مراکز علمی و دانشگاهی، نهادها و موسسات فرهنگی و هنری و قرآنی روند رو به رشدی را طی می کند، بخش بزرگی از قابلیت علمی و فرهنگی برعهده دانشگاههای مطرح و بزرگی مانند دانشگاه رازی که از دانشگاه های حائز رتبه علمی بالا در کشور بشمار می آید و نیز دانشگاه آزاد با دارابودن تقریبا 15000 دانشجو و ... می باشد و نیز موسسات قرآنی که فعالیت قرآنی و دینی آنها قابل توجه و امیدوار کننده است می تواند نوید بخش آینده ای رو به رشد و ارتقاء و اعتلا از نظر فرهنگی باشد.

مشکلات و تنگناهای بخش فرهنگ در استان:

1- عدم تخصیص اعتبار کافی در بخش فرهنگ و هنر بویژه بدلیل موقعیت مرزی بودن و نیز تعدد فرق و اقوام و مذاهب و وجود افراطیونی چون وهابیت و سلفی گری که از مرزهای غربی استان را تهدید می کند،‌ معضلی است که نیاز به توجه جدی و حمایت مالی گسترده برای اجرای برنامه های فرهنگی و هنری دارد.

2- تامین زیر ساخت های مشهود فرهنگی از قبیل فرهنگسراها، مجتمع های فرهنگی و هنری درمحدوده استان ضروری بنظر می رسد، نظر به جوان بودن جمعیت استان و رویکرد مطلوب جوانان، هنر و کارهای هنری وعدم جوابگویی زیر ساختها درآینده ، بنظر می رسد که متولیان فرهنگی فکری اساسی برای توسعه زیرساختهای فرهنگی بکنند تا در آینده دچار مشکلات نگردند.

3- برای تربیت و پرورش زیر ساختهای فرهنگی غیر مشهود و نیروی انسانی ماهر و توانا که بعنوان سرمایه هنری استان محسوب می گردد لازم است اعتباری خاص و قابل توجه برای تاسیس و احداث دانشگاه ویژه فرهنگ وهنردرنظرگرفته شودتا درآینده نیروهای متخصص و توانایی در عرصه هنر،تربیت و پرورش یابند.

4- تدوین اطلس فرهنگی استان که شامل کلیه مولفه های فرهنگی استان باشد در دستور کار قرار گرفته است که متاسفانه بدلیل نبود اعتبار مالی فعلا کان کم یکن تلقی شده است.

5- تکثر و تنوع فراوان مذهبی، قومی و زبانی در استان کرمانشاه شرایطی را ایجاب نموده که انجام فعالیتهای فرهنگی را با مشکلاتی مواجه کرده است بنظر می رسد متولیان سیاستگذاری های کلان فرهنگی، مسائل خاص این استان را لحاظ نمی کنند.

 

 

ظرفیتهای فرهنگی استان