اخبار

اولین کنگره ملی شاعر نامی کُرد خانای قبادی در جوانرود برگزار شد

اولین کنگره ملی شاعر نامی کُرد خانای قبادی در جوانرود برگزار شد
اولین کنگره ملی شاعر نامی کُرد خانای قبادی عصر چهارشنبه با حضور فرماندار جوانرود، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه و معاونینش، روحانیون مسئولان، انجمن های فرهنگی و ادبی، شعرا ، ادیبان و شخصیت های فرهنگی و ادبی در کتابخانه محمد رسول الله (ص) شهرستان جوانرود برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه  با تقدیر از فرماندار جوانرود، اعضای شورای تامین وهمه کسانی که در برگزاری این کنگره ملی نقشی داشته اند اظهار داشت: برگزاری  کنگره ملی خانی قبادی نیاز ضروری جامعه و گامی در راستای تحقق وحدت و اشتراکات فرهنگی است که باید بیش از پیش موردتوجه قرارگیرد.
بهرام فاضلی به مقایسه ایران جغرافیایی و ایران فرهنگی پرداخت و افزود: ایران فرهنگی فراتر از تقسیمات ، نژاد، مذهب ، زبان و گویش ها است.
وی اظهار داشت: ایران فرهنگی  به سیاست ، مذهب، نژاد، زبان و گویش محدود نمی شود.
فاضلی با بیان اینکه فرهنگ است از دوران گذشته تاکنون قدرت ساخته است خاطر نشان کرد: آنچه که امروز ما را در مقابل تهاجم فرهنگی حفظ می کند اصالت فرهنگی است.
وی یادآورشد: امروز بیش از هر زمان دیگری برای مقابله با شبیه خون فرهنگی به برگزاری همایش ها و حفظ آثار فاخر داریم.

 

فرماندار شهرستان جوانرود نیز در این کنگره گفت: این شهرستان مهد شخصیت ها و مفاخر بزرگ فرهنگی ، دینی و عرفانی است که زنده نگه داشتن یاد و نام این بزرگان برای بقای زبان و فرهنگ اصیل کردی بسیار ضروری است.

رستگار یوسفی با تقدیراز عوامل برگزاری این کنگره افزود: منطقه اورامانات به ویژه شهرستان جوانرود از دیرباز در دامن سبز خودش شخصیت ها و مفاخر بزرگ فرهنگی دینی و عرفانی پرورش داده است که میراث ماندگاری برای جامعه ما هستند.

وی با بیان اینکه ذکر نام و یاد بزرگان رحمت است، افزود: این ستارگان درخشان فرهنگ و عرفان چراغ هدایتی برای جامعه هستند.
وی با اشاره به اینکه تمهیدات برگزاری اولین کنگره خانای قبادی برای سال ۹۸ پیش بینی شده بود اظهار داشت: این کنگره قرار بود در سال ۹۸ با شکوه خاصی با حضور شخصیت های داخلی و خارجی در چند روز برگزار شود اما شیوع ویروس منحوس کرونا مانع برگزاری چندین برنامه شاخص فرهنگی از جمله اولین کنگره خانای قبادی و تجلیل از شخصیت محمدباقر هاشمی گردید.
یوسفی یادآور شد: امروز مجبور هستیم به علت شرایط  ویروس کرونا اولین کنگره خانای قبادی را با محدودیت و رعایت پروتکل های بهداشتی رعایت کنیم.
 
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان جوانرود هم با تقدیر از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه و معاونین ، فرماندار جوانرود و معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار، اعضای انجمن خانای قبادی ، شهرداری و اعضای شورای شهر گفت: برگزاری این کنگره ملی که استارت آن سال ۹۸ شروع شده است به همت و پشتیبانی های این بزرگواران بوده که سرآغازی برای برنامه های فرهنگی  این شهرستان است.
مسعود قادری افزود: اولین کنگره ملی شاعر نامی کُرد خانای قبادی در حالی برگزارمی شود که شاهدثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات و پیوستن شهرستان جوانرود به ۶۰ شهر خلاق فرهنگ و هنر کشور هستیم.
وی به جایگاه والای شاعر نامی کرد خانای قبادی اشاره کرد  و اظهار داشت: خانای قبادی از شاعران نامی کُرد است که توانسته است خمسه نظامی را به زبان کُردی برگرداند.
قادری یادآورشد: از ۴۴ اثر ارسال شده به دبیرخانه این کنگره ملی ۲۰ اثر برگزیده شدند.
خانای قبادی از مشاهیر و شاعران  نامی کُرد در شهرستان جوانرود است که آثار نفیسی دارد و به زبان های کُردی ، فارسی ، ترکی و عربی آشنایی و تسلط داشته است.
شهرستان جوانرود با بیش از ۷۵ هزار نفر جمعیت در ۸۶ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه واقغ شده است.

 

 
۱۴ مرداد ۱۴۰۰ ۱۸:۲۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید