اخبار

پیام تسلیت اصحاب فرهنگ و هنر استان کرمانشاه؛

به مناسبت درگذشت "معلم اخلاق، اسوه صداقت و پاکی، پژوهشگر فرهنگ کرد، زنده یاد «کریم کریم‌پور»

به مناسبت درگذشت "معلم اخلاق، اسوه صداقت و پاکی، پژوهشگر فرهنگ کرد، زنده یاد «کریم کریم‌پور»
 
متن پیام بدین شرح است؛ 
«انا لله و انا الیه راجعون» 
در پهنه‌ی پهناور گیتی، در درازنای قرون متمادی همواره در میان انسان ها اشخاصی زیسته اند که به مسائل اجتماعی بی تفاوت نبوده اند و منافع جمعی، قومی، ملی و حتی جهانی را به منافع فردی و شخصی ارجح دانسته اند. چه بسا پیشرفت های بشری در عرصه های گوناگون و تفاهمات اجتماعی در میان آنان حاصل افکار، بینش، ابتکار و تلاش‌های عده ای خاص از آنان بوده است، کما اینکه بسیاری از آنها جان و مالشان در راه ترقی بشر تهدید شده است. 
در این میان اندیشمندانی بوده اند که با ماندگار کردن اندیشه های خود به واسطه ی قلم خویش نقش برجسته‌ای بر لوح خلل ناپذیر تاریخ حک کرده اند. از این اندیشمندان اشخاصی قادر بوده اند باجاودان کردن زبان، سنت ها ‌و باورهای قوم خود که بخش عمده‌ای از هویت آنان به حساب می آید، نقش خود را بر تارک تاریخ اقوام و ملل نمایان سازند. در میان قوم کرد هم کم نبوده اند کسانی که این نقش ها را به خوبی ایفا کرده اند. 
به عنوان نمونه می‌توان به نقش زنده یاد «کریم کریم پور» اشاره کرد که تمام عمر خود را صرف پژوهش و ماندگار کردن زبان و فرهنگ کردی مناطق جنوبی کردنشین نمود. ایشان با پژوهش و نگارش فرهنگ واژگان کردی به فارسی و نیز دستور زبان کردی آثار مهم و ماندگاری به جای گذاشت که در تاریخ زبان و ادبیات کردی کرمانشاهی کاری نادر است. 
ما اصحاب فرهنگ کرمانشاه قدردان خدمات شایان ایشان هستیم و امیدواریم بتوانیم ادامه دهنده طریق وی، پاسدار و حافظ  کارهای ارزشمندشان باشیم.
در پایان ضایعه از دست رفتن و مصیبت وارده را بر جامعه کرد زبان، کرمانشاهیان، دوستداران و خانواده گرامیشان تسلیت عرض می نماییم و از خداوند متعال برای او آرامش روح و برای بازماندگان شکیبایی مسئلت می نماییم.
 
اصحاب فرهنگ و هنر کرمانشاە
۲۲ فروردین ۱۴۰۰ ۱۲:۱۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید