اخبار

تقدیر مدیرعامل انجمن موسیقی ایران از استاد اسدالله فرمانی استاد مسلم سازنده تنبور

تقدیر مدیرعامل انجمن موسیقی ایران از استاد اسدالله فرمانی استاد مسلم سازنده تنبور
​به مناسبت ثبت ملی دالاهو به عنوان شهر ملی تنبور ، علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران،با حضور در شهرستان دالاهو و عزیمت به شهر گهواره ضمن دیدار و گفتگو با استاد اسدالله فرمانی ، استاد چیره دست و سازنده تنبور ، به پاس سالها خدمت صادقانه به فرهنگ و هنر این آب و خاک با اهدای لوح سپاس تقدیر نمود.
به مناسبت ثبت ملی شهرستان دالاهو به عنوان شهر ملی تنبور ، علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران،با حضور در شهرستان دالاهو و عزیمت به شهر گهواره ضمن دیدار و گفتگو  با استاد اسدالله فرمانی ، استاد چیره دست و سازنده تنبور ، به پاس سالها خدمت صادقانه به فرهنگ و هنر این آب و خاک با  اهدای لوح سپاس تقدیر نمود.
 
اسدالله فرمانی متولد ۱۳۳۴ از شهر گهواره  از چیره‌دست‌ترین و معروفترین سازندگان تنبور به شمار می‌رود .او فرزند «شمس‌الله فرمانی» و نوه «چنگیز فرمانی» است که این دو نیز از سازندگان بنام تنبور بودند. تنبورهای دست‌ساز ایشان با مهر «اسد گهواره‌ای و چنگیز» در معتبرترین موزه‌های اروپایی از جمله فرانسه نگهداری می‌شوند. کارگاه تنبور سازی فرمانی موروثی است و قرن هاست به ساخت تنبور می‌پردازند چنانچه نخستین تنبور را تقریبا 8 نسل پیش (حدود  500 سال قبل) در خانواده فرمانی ساخته‌اند، اما آن تنبور موجود نیست.و قدیمی‌ترین تنبور بجای‌مانده از نسلهای قبل در این کارگاه مربوط به سال ۱۱۷۰ هجری شمسی است لازم است ذکر شود که چنگیز فرمانی پدربزرگ اسدالله فرمانی نامی‌ترین چهره در صد سال گذشته در ساخت تنبور بودند. اسدالله در شش سالگی نزد پدربزرگ به آموختن و یادگیری نحوه ساخت تنبور با بستن پرده و سمباده‌کشی و بعدها اتصال دسته به کاسه تنبور آغاز کرد و در نهایت در سن ده‌سالگی اولین تنبور خود را ساخت . اسدالله فرمانی تنبورنواز قهاری هم می‌باشد و در ده سالگی مقام خاموشی را نیز نزد پدربزرگ خود چنگیز فرمانی فرا گرفت. کارگاه تنبور سازی اسدالله هم اینک در شهر گهواره قرار دارد و با همکاری برادران و فرزندانشان مشغول به ساخت تنبورهایی با کیفیت هستند.
 
استاد اسدالله فرمانی چهره‌ای ماندگار و ارزشمند، هویت و شناسنامه هنری این سرزمین است . جا دارد ضمن معرفی از سالها تلاش این اساتید تقدیر به عمل آوریم. سلامتی و طول عمر با عزّت این هنرمند بی بدیل شهر و دیارمان را از خداوند متعال مسألت داریم.
 
 
 
۳ بهمن ۱۳۹۹ ۱۵:۲۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید