اخبار

برگزاری یکصد و هجدهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان

برگزاری یکصد و هجدهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان
نشست شورای فرهنگ عمومی استان کرمانشاه امروز شنبه (22 آذر) به منظور بررسی حرمت‌شکنی در تکیه معاون‌الملک کرمانشاه و انتشار کلیپی خارج از شئونات اسلامی در فضای مجازی تشکیل شد.
 
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه؛ طی روزهای اخیر کلیپی در فضای مجازی منتشر شد که در آن یک زن بدون داشتن حجاب را در تکیه معاون الملک نشان می داد و پس از آن نیز عکسی مربوط به انجام حرکات ورزشی در این تکیه منتشر شد که واکنش های بسیاری را از سوی مسوولان، رسانه ها و مردم به دنبال داشت.
نیروی انتظامی و دستگاه قضایی پس از انتشار کلیپ مذکور رسیدگی به موضوع را در دستور کار قرار دادند و افراد دخیل در آن از جمله بازیگر کلیپ را دستگیر کردند.
از سوی دیگر تجمعی نیز به منظور محکوم کردن این حرکت در تکیه معاون الملک با حضور ۲ تن از نمایندگان مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی و مردم در این تکیه برگزار شد.
امروز هم نشست شورای فرهنگ عمومی کرمانشاه با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه، رییس کل دادگستری، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری و سایر اعضا در دفتر امام جمعه به منظور بررسی زوایای این موضوع برگزار شد.
اعضای حاضر در این جلسه ضمن محکوم کردن انتشار این تصاویر در فضای مجازی خواستار جلوگیری از تکرار آن و برخورد با عوامل آن شدند.
 
 
                                                                                              آیت الله مصطفی علما نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه
 
قداست تکیه معاون الملک باید حفظ شود
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه در این نشست ضمن محکوم کردن این حرکت، گفت: تکیه معاون الملک جدا از جنبه های تاریخی آن برای مردم کرمانشاه یک مکان مقدس است از این رو نباید اجازه دهیم حرمت آن شکسته شود.
آیت الله مصطفی علما با اشاره به تاریخ تکیه معاون الملک برای برگزاری آیین های مذهبی، اظهارداشت: باید قداست این مکان مذهبی را حفظ کنیم و اجازه ندهیم چنین برخوردی با آن انجام شود.
وی با اشاره به اینکه وقوع چنین حوادثی می تواند با برنامه ریزی دشمن باشد، گفت: موضوعاتی مثل به کارگیری مانکن زنده در یکی از پاساژهای کرمانشاه و پخش چنین تصاویری موضوع ساده ای نیست و نباید به سادگی از کنار آن گذشت.
امام جمعه کرمانشاه با تاکید بر اینکه باید چنین موضوعاتی را در نطقه خفه کنیم، یادآور شد: زمانی می خواستند در مسجد شافعی ها فیلم برداری کنند که من به دلیل حفظ قداست این مکان اجازه چنین کاری را ندادم.
آیت الله علما تصریح کرد: اگر اجازه دهیم که حفظ حرمت مکان های مذهبی کم رنگ شود این موضوع به دیگر نقاط نیز سرایت خواهد کرد.
 
 
 
آیت الله محمود عراقی نماینده کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری 
دستگیری و زندان راهکار نیست
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری نیز در این نشست گفت: دستگیری و زندانی کردن افراد در رابطه با چنین موضوعی راهکار نیست، بلکه ما باید از وقوع چنین رخ دادهایی پیشگیری کنیم.
آیت الله محمود محمدی عراقی افزود: در شرایط شیوع بیماری کرونا زندانی کردن عده ای جوان اصلا به صلاح نیست؛ در این زمینه میراث فرهنگی باید به عنوان متولی پیگیر موضوع باشد.
وی با تاکید بر اینکه باید حرمت اماکن مذهبی حفظ شود، گفت: باتوجه به وجود نیروهای حراست و دوربین های مداربسته باید زمان دقیق ضبط کلیپ مشخص شود و به صورت دقیق مورد ارزیابی قرار گیرد.
موضوع حساب شده بود
رییس کل دادگستری استان کرمانشاه نیز در این نشست نسبت به این قضیه واکنش نشان داد و گفت: انتشار کلیپی از داخل تکیه معاون الملک کرمانشاه کاملا حساب شده و در راستای پروژه نفوذ دشمن در باورها بود.
پرویز توسلی زاده افزود: کرمانشاهی ها مردمی متدین هستند که پس از انتشار این کلیپ به میدان آمدند و راه تکرار آن را بستند.
 
 
 
پرویز توسلی زاده رییس کل دادگستری کرمانشاه 
وی تصریح کرد: مقصران و اشخاصی که با نیت شوم این موضوع را دنبال کردند حتما باید پاسخ کیفری‌ مناسب ببیند.
معاون اجتماعی انتظامی استان کرمانشاه نیز گزارشی از دستگیری عاملان دخیل در ضبط این کلیپ داد و گفت: بدون شک افرادی که احساسات عمومی را جریحه دار کنند به صورت ویژه تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.
سرهنگ محمدرضا آمویی افزود: به منظور کنترل بهتر اماکن مذهبی و تاریخی تنها استفاده از نیروهای حراست و انتظامی کافی نیست بلکه باید به سمت استفاده از امکانات و تجهیزات کنترلی برویم.
 
 
                                                                                              سرهنگ محمدرضا آمویی معاون اجتماعی انتظامی کرمانشاه                     
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه نیز در این نشست ضمن محکوم کردن بی حرمتی به مکان های مذهبی گفت: چنین جسارت هایی باید قاطعانه توسط دستگاه های حاکمیتی محکوم شود.
بهرام فاضلی زاد با بیان اینکه چنین حرمت شکنی هایی می تواند منجر به کاهش باورها شود، گفت: مردم استان زمانی که این کلیپ موهن پخش شد نشان دادند که چطور روی اماکن مذهبی خود حساس هستند.
 
                                                                                                  بهرام فاضلی زاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه 
 
اعتراض به کارگاه تنبورسازی در تکیه معاون
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه نیز در این نشست نسبت به انتشار کلیپ تکیه معاون الملک بشدت اعتراض کرد و موضوع فعالیت کارگاه تنبورسازی در این تکیه را نیز پیش کشید.
حجت الاسلام والمسلمین یوسف احمدی افزود: تکیه معاون الملک در طول تاریخ محلی برای برگزاری عزای سید و سالار شهیدان بوده است، نمی شود در این مکان کارگاه تنبورسازی راه انداخت.
وی افزود: تنها جایی که جمهوری اسلامی ایران یک دختر با تنبور بر روی منبر عکس انداخته تکیه معاون الملک است که باید با عوامل این موضوع برخورد شود.
مدیرکل تبلیغات اسلامی کرمانشاه، همچنین نسبت به انتشار کلیپ مذکور در فضای مجازی انتقاد کرد و خواستار برخورد با عوامل آن شد.
 
شربت‌خانه تکیه بیگلربیگی تعطیل شود
موضوع راه اندازی یک شربت‌خانه در تکیه بیگلربیگی توسط بخش خصوصی در این نشست نیز مورد بررسی قرار گرفت و در رابطه با بسته شدن آن بحث شد.
 
 
 
حجت الاسلام یوسف احمدی مدیرکل تبلیغات اسلامی کرمانشاه
مدیرکل تبلیغات اسلامی کرمانشاه، راه اندازی این بخش در تکیه بیگلربیگی را توهین به ساختار این مکان مذهبی دانست و گفت: راه اندازی چنین مکانی در تکیه ای که ریشه مذهبی دارد به هیچ عنوان جایز نیست و مجوزها در این زمینه باید لغو شود.
نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه نیز نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: ماهیت تکیه بیگلربیگی به منظور برگزاری آیین های مذهبی است، این مکان را نساختند که تبدیل به قهوه خانه شود.
آیت الله علما افزود: انجام فعالیت های اقتصادی در این مکان های تاریخی مشکلی ندارد، اما این فعالیت ها باید با ماهیت مکان موردنظر سنخیت داشته باشد به عنوان مثال می توانیم در تکیه بیگلربیگی تسبیح و مهر بفروشیم.
 
مدیر مجموعه تکیه معاون الملک برکنار شد
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه نیز در این نشست انتشار کلیپ تکیه معاون الملک را دردآورترین اتفاق دوران مدیریتی خود دانست و گفت: چند سالی است در اماکن تاریخی و مذهبی کشور عده ای هنجارشکن از روی ناآگاهی چنین عکس‌ها و فیم هایی را منتشر می‌کنند.
امید قادری با اشاره به اینکه با امکانات و نیروهای محدود حراست نمی توان به صورت کامل از بروز چنین اتفاقاتی پیشگیری کرد، گفت: مدیر مجموعه تکیه معاون الملک برکنار شده است و ما نیز به عنوان شاکی از طریق دستگاه قضایی پیگیر موضوع هستیم.
 
 
 
امید قادری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمانشاه 
مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه در رابطه با این موضوع چنین توضیح داد: ما قصد داشتیم تا در بخشی از اماکن تاریخی همچون تکیه بیگلربیگی شربت خانه ای ایجاد کنیم که مجوز آن لغو می شود.
وی همچنین به مطرح کردن موضوع کارگاه ساخت تنبور در تکیه معاون الملک واکنش نشان داد و گفت: در کنار تکیه معاون الملک نمایشگاه صنایع دستی ایجاد شده بود که دستور دادیم آن نیز کنسل شود.
قادری همچنین تاکید کرد: اگر اماکن تاریخی همچون تکیه معاون الملک قرار است روی گردشگران باز باشد امکان انتشار دوباره چنین تصاویری متصور است.
تکیۀ معاون‌الملک از جمله آثار زیبا و باشکوه است که از دوره قاجاریه در کرمانشاه به یادگار مانده ‌است. این بنای تاریخی در بافت قدیم شهر کرمانشاه در محلهٔ آبشوران قدیم و در خیابان «حداد عادل» واقع شده‌ است. این اثر در ۱۰ آذر ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۹۴۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است.
۲۲ آذر ۱۳۹۹ ۱۲:۲۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید