اخبار

به‌مناسبت‌هفته‌کتاب‌وکتابخوانی؛/قرنطینه‌با‌طعم‌کتاب!

به‌مناسبت‌هفته‌کتاب‌وکتابخوانی؛/قرنطینه‌با‌طعم‌کتاب!
مصاحبه از آرزو حیدری - خبرنگار نشریه نقدحال استان کرمانشاه
بیماری کرونا و سایه‌گستراندن آن بر زندگی مردم، دوری از اجتماعات و دید و بازدیدهای معمول فرصت بیشتری را در اختیار کسانی که اهل مطالعه هستند، قرار می‌دهد تا قرنطینه‌ی اجباری را قابل تحمل کند. بزرگداشت هفته‌ی کتاب و کتاب‌خوانی باعث شد تا به سراغ متولیان کتاب در استان کرمانشاه برویم و از آنها بپرسیم با توجه به شرایط و موقعیتی که بیماری کرونا رقم زده است، چه برنامه‌هایی برای این هفته در نظر گرفته‌اند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه ضمن تبریک هفته کتاب گفت: 60 برنامه در هفته کتاب در سطح استان کرمانشاه درنظر گرفته‌ایم که بیشتر این برنامه‌ها در فضای مجازی است.
بهرام فاضلی‌زاد با اشاره به قرنطینه‌شدن در زمان کرونا افزود: اگر به این مقوله توجه داشته باشیم، می‌توانیم این تهدید را تا حدودی به فرصت تبدیل کنیم. در‌خصوص شعار در خانه بمانید تدابیری با حوزه‌های کتابفروشی‌‌، توزیع کتاب و نویسنده‌ها اندیشیده شد که بتوانند‌ فضای قرنطینه‌ی مردم را با کتاب پر کنند. در این راستا فعالیت‌های تخصصی توسط نویسنده‌ها و کتابفروشی‌ها به‌صورت آنلاین ارائه می‌شود.
وی ادامه داد: بخشی از مردم ساعات بیشتری در منزل سپری می‌کنند که میزان خانه‌نشینی مردم ما نه‌تنها در سطح استان بلکه کشور و جهان افزایش یافته است و باوجود این اتفاق، وظیفه‌ی دستگاه‌های متولی‌‌ست که بتوانند برای این میزان خانه‌نشینی برنامه ارائه دهند.
وی به خبرنگار نقدحال گفت: رسانه‌ها تلاش می‌کنند با پخش فیلم و سریال‌های مختلف به‌صورت مفید اوقات فراغت و قرنطینه‌‌ی مردم را پر کنند. یک بخش دیگر پرکردن اوقات فراغت در زمان قرنطینه‌ ‌می‌تواند »کتاب« باشد. یکی از اطرافیان بنده به کرونا مبتلا شد‌که خوشبختانه سلامت خود را باز‌یافته است، می‌گفت در زمان قرنطینه تقریبا چند کتاب که سالیان سال بود مدنظر داشتم مطالعه کنم و فرصت مطالعه نداشتم در این فاصله بیماری موفق شدم این کتاب‌ها را مطالعه کنم. ‌فاضلی‌زاد بیان کرد: کتاب می‌تواند مونس ما در دوران قرنطینه باشد. امیدوارم مردم در این شرایط به‌سمت و سوی کتاب بروند. امور کتابخانه‌های عمومی و کتابفروشی‌ها و بخشی از آنها می‌توانند‌ اوقات فراغت مردم را پوشش دهند. البته نویسندگان از طریق کتابفروشی‌ها به ما متصل هستند.
 
 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در پاسخ به این پرسش که شما به‌عنوان متولی فرهنگی در استان، برای کسانی که در قرنطینه هستند و دوست دارند، کتاب بخوانند، چه کاری انجام می‌دهید، گفت: ما آمادگی این را داریم افرادی که در شرایط قرنطینه هستند و دسترسی به کتاب ندارند با ما ارتباط برقرار کنند، به آنها کتاب هدیه دهیم و هزینه‌های وصول نیز بر‌عهده خود ما است. دوستداران کتاب می‌توانند به سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد متصل شوند و در قالب یک پیامک خود را معرفی کنند و ‌بگویند توان خرید کتاب را نداریم ما برای آن شخص کتاب ارسال می‌کنیم.
 
وی در‌خصوص کتاب آنلاین، بیان کرد: بعضی از کتاب‌ها در استان تبدیل به کتاب صوتی شدند و نرم‌افزارهای آن موجود است و افرادی که ارتباط دارند می‌توانند تهیه کنند و استفاده نمایند.
 
فاضلی‌زاد به دیگر برنامه‌های هفته کتاب اشاره کرد و افزود: بازدید از کتابفروشی‌ها از دیگر برنامه‌های هفته کتاب است و کتابفروشی‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تا ساعت 18باز هستند. در هفته کتاب از نویسندگان، کارآفرینان و پیشکسوتان حوزه چاپ با رعایت پروتکل بهداشتی‌ 28 آبان تجلیل می‌شود.
 
فاضلی‌زاد به آمار مطالعه اشاره کرد و گفت: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته در سطح کتابفروشی‌ها، خرید کتاب و رجوع به کتاب نسبت به قبل خیلی بیشتر شده است و با توجه به آماری که وزارتخانه‌ به‌طور کلی اعلام می‌کند، استنباط بنده این است آمار مطالعه استان کرمانشاه خیلی بیشتر خواهد شد
 
وی با اشاره به مطالعه در فضای مجازی بیان کرد: رجوع هدفمند یک فرد به یک مکتوب مستند، مستدل و قابل اثبات علمی را مطالعه گویند و اگر در خلال این مطالعه فردی مطالبی را استخراج کند و با ‌گستره‌ی بیشتری در فضای مجازی منتشر کند، بسیار ارزشمند است. تا به اینجا، فضای مجازی به دانش‌افزایی ما کمک می‌کند. اما دانش واقعی از کتاب حاصل می‌شود. باید شما با تدبر و صرف وقت مطالعه کنید. حتی خیلی از اصحاب فرهنگ می‌گویند مطالعه‌ای در فرد اثرگذار است که کتابخوان از کتاب استنباط و استخراج مکتوب داشته باشد و خلاصه‌ای از کتاب را بردارد تا در حافظه‌اش بماند. اما آنچه در فضای مجازی می‌خوانیم خیلی سریع از خاطرمان می‌رود، دلیل‌اش این است به‌خاطر کثرت واردات داده‌های فضای مجازی به ذهن ما خیلی بالاست و فرد نمی‌تواند تمرکز داشته باشد و در آن لحظه در ذهن می‌ماند، چند جا ارسال می‌کند ولی اثر عمده‌ای در دانش‌افزایی فرد نمی‌گذارد. یکی از خطرات فضای مجازی این است که ما با افرادی مواجه می‌شویم که از گستردگی اطلاعاتی و دانش عمومی زیادی به ظاهر برخوردارند با عمق کم. اصطلاحا اطلاعات و دانش این افراد به اقیانوسی‌هایی با عمق یک سانتی‌متر تشبیه می‌شوند که این اقیانوس‌های یک سانتی‌متری نه می‌شود در آن شنا کرد، نه قایقرانی، نه کشتیرانی، نه ماهی پرورش داد و نه بهره‌برداری کرد و با اندکی تابش آفتاب اقیانوس یک سانتی‌متری تبخیر می‌شود و چیزی از آن باقی نمی‌ماند. اما اگر مطالعه کنیم و برکه یا دریاچه آبگیر عمیقی باشیم، قطعا میزان دانش‌افزایی و ارائه دانش ما به سایرین می‌تواند موثر باشد. در واقع نگاه ما به فضای مجازی باید این باشد فضای مجازی بابی باشد برای ورود به دانش‌افزایی مکتوب، نه اینکه جای مکتوب را بگیرد. اکنون در کشورهای توسعه‌یافته که خودشان تولید‌کننده انواع رسانه‌های فضای مجازی و اپلیکشن‌های خاص هستند همچنان آمار سرانه چاپ کتاب تیراژ کتاب و سرانه مطالعه آنها بالاست. بنابراین تصور غلطی است که فضای مجازی می‌تواند جای مطالعه مکتوب را بگیرد. فضای مجازی به هیچ‌وجه و هیچ‌گاه نخواهد توانست جای مکتوب و مطالعه را بگیرد.
وی بیان کرد: مطالعه انسان را عمیق می‌کند و کسی که مطالعه می‌کند به‌طور دائم به‌روز است. دانش او افزایش پیدا می‌کند و قابل ارائه و استفاده است. در‌صورتی که در فضای مجازی ممکن است شما با انواع و اقسام دانش‌ها در حوزه‌های مختلف مواجه شوید که خیلی از آنها ممکن است مفید نباشد، کما اینکه شما هر کدام از این پیام‌رسان‌ها را باز کنید برگرفته از مباحث مختلف از جمله سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، اعتقادی، اخلاقی، نظامی امنیتی و امثالهم را مشاهده می‌کنید آیا همه ما‌ مصرف‌کننده‌ی این نوع اطلاعات و آگاهی‌های این‌چنینی هستیم؟ قطعا نه. ممکن است حوزه مطالعه بنده جغرافیا یا اجتماعی باشد به مباحث دیگر ورود نکنم. بنابراین هر کسی بایستی در حوزه مطالعاتی مکتوب به‌دنبال افزایش دانش خود باشد، بنابراین می‌شود فضای مجازی را هدف‌گذاری کرد و آن را تبدیل به اسپانسری کرد برای دانش‌افزایی مکتوب. به فرض مثال کتاب‌های صوتی که هر چند جای مطالعه مکتوب را نمی‌گیرد، ولی حداقل کاری که می‌تواند انجام دهد این است گوش شما را با ‌ کتابی که با ویژگی‌های کتاب به چاپ رسیده، آشنا ‌کند یا مطالعه کتاب‌های که متن‌های پی‌دی‌اف آن موجود است را در فضای مجاز منتشر کرد، اینجاست که می‌توان گفت فضای مجازی مثبت است.
 فاضلی‌زاد معتقد است: فضای مجازی برای اطلاع‌رسانی‌های عمومی و آگاهی‌های کلی است تا آگاهی‌های عمیق و زیربنایی و زیرساختی... در واقع آگاهی‌ زیربنایی و زیرساختی در ما با میزان مطالعه قابل سنجش است. شما وقتی با کسی مواجه می‌شوید نسبت به تراوشات ذهنی که دارد بر‌مبنای مکتوباتی که خوانده می‌توانید نمره دهید که سطح دانش آن در چه سطحی از آگاهی قرار دارد، تا مرد سخن نگفته باشد/ عیب و هنرش نهفته باشد و سخن گفتن ماحصل میزان مطالعاتی است که ما انجام می‌دهیم. نه میزان ساعاتی که مشغول در فضای مجازی هستیم چه بسا کسانی فعال باشند در فضای مجازی همه‌چیز را می‌خوانند نشر و ارسال می‌کنند و خودشان وقتی در مقام سخن،‌ حرفی برای گفتن ندارند.
وی با اشاره به تعبیه قفسه‌ کتابخانه‌های کوچک در تاکسیرانی و اتوبوسرانی افزود: این کار تقریبا شدنی‌‌ست و در تعدادی از تاکسی‌ها انجام شده و اعلام می‌کنم افرادی‌ که متقاضی کتاب هستند به همکاران فرهنگی خود بپیوندند. تامین کتاب آنها را ما انجام می‌‌دهیم و از آقای سلیمانی تشکر می‌کنم 6 نفر از تاکسیرانی فعالیت فرهنگی می‌کنند امیدوارم این تعداد به 60 نفر برسد. 
تامین کتاب آنها را اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به‌صورت رایگان تقبل می‌کند و اگر اتوبوسرانی بتواند ساماندهی کند و جای مناسب ایجاد نماید تامین کتاب آنها را نیز ما برعهده می‌گیریم. مشکلی در تامین کتاب نداریم چه اتوبوسرانی خصوصی و چه عمومی و حتی بین شهری که مسافت طولانی طی می‌کنند جا تعبیه کنند و تمایل داشته باشند ما همکاری لازم را انجام می‌دهیم. 
وی در پایان گفت: کتاب به انسان حیات می‌دهد و انسان را با دنیاهای دیگر و سرزمین‌ها و افکار و اندیشه‌های دیگر آشنا‌ می‌کند. انس با کتاب، انسان را از سطح عام جامعه بالا می‌کشد و می‌تواند برای دیگران هم مفید باشد.
۳۰ آبان ۱۳۹۹ ۲۱:۲۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید