• اخبار

آیین نکوداشت استاد محمد رشید امینی شاعر، محقق و پژوهشگر اسناد خطی ادبیات هورامان در پاوه برگزار شد

آیین نکوداشت استاد محمد رشید امینی شاعر، محقق و پژوهشگر اسناد خطی ادبیات هورامان در پاوه برگزار شد
آیین نکوداشت استاد محمد رشید امینی شاعر ،محقق و پژوهشگر اسناد خطی ادبیات هورامان در پاوه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه، این مراسم که با حضور امام جمعه و فرماندار پاوه و مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های کرمانشاه و کردستان برگزار شد،

هدایت محمودی  رئیس  اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی  شهرستان پاوه بود که با اشاره به بیوگرافی و زندگی نامه استاد محمد رشید امینی ایشان را از چهر های ادبی خود ساخته و رنج دید ه ای  دانست که تجربه های  سختی از  مرگ مادر  تا  ترک تحصیل به خاطر فقر و شکنجه در  زندان ساواک را تجربه کرده است .

محمودی  رمز  موفقیت استاد امینی  را وجود نعمت همسری مهربان و همراه در کنارش دانست و خانمش  را نماد شیر زنانی  دانست که خودرا  وقف موفقیت همسرانشان کرده و از آنان مردان بزرگ ساخته اند.

سخنران دوم برنامه حاج ماموستا ملاقادر قادری امام جمعه محترم پاوه بودند . ماموستا ملاقادر قادری به عنوان سخنران  ضمن ارج نهادن به حضور فرهیختگان از اقصی نقاط کشور وحضور مهمانانی از اقلیم کردستان عراق  به تفسیر واژه بیان از منظر معنی ومفهوم ونیز اصطلاح کاربردی آن پرداخت وگفت: بیان به معنای صحبت کردن و گفتار و گفتمانی است که مخاطب را راضی نماید.

امام جمعه پاوه  «زبان» را وسیله بیان،  برشمرد و در ادامه به جایگاه واهمیت آن در شریعت اسلام وقانون مجازات اسلامی پرداخت وگفت: زبان به مثابه ی یک انسان از امتیازی واحد برخوردارند، چرا که اگر کسی زبان دیگری را قطع نماید ، همانند آن است که وی را به قتل رسانده است به عبارتی قدرت تکلم وبیان فرد را از وی سلب می نماید وبه همین مناسبت است که دیه اش همانند دیه ی انسان کامل خواهد بود.

حاج ماموستا قادری به تعدّد زبان‌ها در دنیای امروزی اشاره نمود وافزود: امروز در دنیا بیش از ۳۰۰۰ زبان مختلف وجود دارند که نشان‌دهنده فرهنگ و تمدن اقوام مختلف هستند و بی‌شک اگر قومی صاحب فرهنگ و تمدن نباشد، بدون تردید آن قوم مرده است.

قادری گفت: ما با فرهنگ، اشعار و هنر قوم خود زنده‌ایم؛ و هرکدام از ما اگر بیان نداشته باشیم، چیزی نیستیم؛ فلذا باید قدردان نعمت مذکور بود که به بیداری جامعه منتهی می گردد.

وی با نام بردن از مفاخر عرصه ادبیات، فولکور کردی آنان را مایه مباهات وافتخار دانست وافزود: بر ما تکلیف است تا از این مردان بزرگ روزگار به نیکی تجلیل نمائیم

حاج ماموستا قادری در ادامه در توصیف وصف کاک محمدرشید افزود: وی در هیچ حوزۀ علمیه‌ای درس نخوانده و تحصیل‌کردۀ هیچ دانشگاهی نبوده است؛ اما با استعداد، پشتکار، مطالعه و صبر، خود را به کاروان شاعران و ادیبان و نویسندگان و هنرمندان کردستان رسانده است، که جا دارد این توفیق را به ایشان تبریک عرض کنیم.

 وی ضمن تقدیراز خدمات شایان استاد امینی به زبان و ادبیات هورامان و کردستان، ایشان را فردی مؤمن ، سید ، خانواده عزیز شهدا و اهل جمعه و جماعت و متواضع و خاکی و خدمتگزار یاد نمود

امام جمعه پاوه درخاتمه ذات جلسه را از دو نظر مهم ارزیابی نمود وافزود: حسب آموزه های دینی ومستند به حدیث نبوی(ص) تشکر وقدردانی از مردان خدمتگزار جامعه ی خویش را وظیفه ذاتی مومنین برشمرد وازاینکه تجلیل به عمل آمده در زمان قید حیات بودن نویسنده صورت گرفته است، این حرکت را ستود وافزود: این سنتی حسنه و نیک است که ما از بزرگان خود در زمان حیاتشان به نیکی  یاد ‌کنیم .

 در ادامه برنامه رحیم جعفری یکی از علت های اجرای برنامه در یوم جاری را به جهت تکریم روز قلم یاد نمود و افزود: روز قلم به عنوان تجلی آگاهی واندیشه درتاریخ بشر مورد توجه بوده وهمینکه سوره ای بنام قلم در قرآن کریم آمده  کافی است تا اهمیت موضوع را نشان دهد

وی افزود: تاریخ بشر با نوشتن آغاز شده ، وزمانیکه انسان توانست با قلم اندیشه وآگاهی خود را با ابزار وسایل آن دوره پیاده نماید ، تاریخ بشر شروع شده است. (قلم) عنصر بزرگی  که منشاء تحولات دیگر اجتماعی، سیاسی … شده وتجلی ونماد آگاهی واندیشه انسانی در طول تاریخ بوده و اولین ارزش ومهمترین جایگاه را داشته ودارد وباید داشته باشد.

دکتر جعفری عنصر که به خود این مقوله کمک نماید، خود شخصیت ها هستند که بُرد ما در طول تاریخ بوده ، مجدداً ومکرراً ودر آینده افتخار می کنیم دراین منطقه ی غنی از ایران اسلامی منطقه پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی وروانسرچنین شخصیت هایی داریم که هر هفته بتوان برای آنان برنامه ای داشته باشیم وتجلیل نمائیم.

مدیرکل ارشاد اسلامی استان کرمانشاه با پذیرش کمبود فضا وعده نمودند با مساعدت فرماندار محترم در کمیته برنامه ریزی شهرستان مقداری فضا را بازتر کنیم تا مشکلی برای اجرای برنامه های شهرستانی به ووجود نیاورد.در پایان برنامه با اهداءلوح سپاس از زحمات چند دهه استاد محمد رشید امینی تقدیر وتشکر بعمل  آمد.

۱۶ تیر ۱۳۹۷ ۱۳:۳۰
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500