مفاخرکرمانشاه

زندگی نامه حاج شیخ محمد حسین زرندی

مختصری از زندگی نامه حضرت آیت الله حاج شیخ محمد حسین زرندی

حضرت آیت الله حاج شیخ محمد حسین زرندی در سال 1311 هجری شمسی در قریه امیر آباد زرندیه ساوه در خانواده ای کشاورز و مذهبی ، از پدری بنام حاج علی اکبر مشهور به حاج مقدس و مادری بنام رقیه خاتون که از متدینین و مورد اعتماد مردم محل بودند چشم به جهان گشود .
تحصیلات :
ایشان از کودکی تا نوجوانی یعنی تا ششم ابتدایی را در محل و در شهر زرندیه ساوه گذرانده و نظام قدیم را با معدل بالا کسب نمودند. به دلیل علاقه وافر پدر به روحانیت و تشویق ایشان به شهر مقدس قم عزیمت نموده و به تحصیل علوم دینی اشتغال یافتند . با توجه به هوش و علاقه سرشار دروس مقدمات و سطح حوزه را گذرانده و به زودی به درس خارج را یافتند .
اساتید :
حضرت آیت الله زرندی دروس مقدمات و سطح را نزد اساتید بزرگواری چون حضرات آیات فکور , سلطانی و اشعری تلمذ نمودند و دروس خارج فقه و اصول را نزد حضرت آیت الله العظمی امام خمینی (ره) به مدت هشت سال و حضرت آیت الله العظمی بروجردی به مدت سه سال و خارج مکاسب را نزد حضرت آیت الله العظمی اراکی و دروس فلسفه (منظومه) را نزد حضرت آیت الله حاج آقا رضا صدر و بخشی از اسفار و شفاء را نزد مرحوم علامه حضرت آیت الله العظمی محمد حسین طباطبایی گذراندند .

مبارزات سیاسی :
ایشان از علاقمندان و ارادتمندان حضرت امام خمینی (ره) بودند و در آغاز نهضت حضرت امام با عشق و علاقه وافر همگام با آن حضرت ، در نهضت اسلامی شرکت نمود . در سال 1342 هجری شمسی پس از تبعید حضرت امام خمینی به ترکیه مدت کوتاهی در قم بازداشت گردید و پس از آزادی از محبس ، با تشویق و اصرار برخی از بزرگان و علماء محلی ، به منظور تبیین و ترویج احکام نورانی اسلام و رسالت انقلابی ، به شهر کرمانشاه عزیمت و در همانجا ازدواج نمودند . پس از ادامه مبارزه و روشن کردن ماهیت رژیم منحوس پهلوی در سال 1353به مدت سیزده ماه توسط ساواک دستگیر و به جرم طرفداری از امام خمینی (ره) و ترویج راه ایشان در زندانهای رژیم ستمشاهی محبوس بودند .

فعالیت های اجتماعی و مذهبی قبل از انقلاب :
ایشان با مشارکت مرحوم آیت الله حاج مجتبی حاج آخوند , در سال 1351 مدرسه علمیه حاج شهباز خان کرمانشاه را تأسیس نموده و به تربیت طلاب علوم دینی پرداختند . در سال 1353 این مدرسه به واسطه حمله ساواک و دستگیری حضرت آیت الله زرندی و مرحوم آیت الله حاج آخوند و تعدادی از طلاب تعطیل شد و بعد از آزادی ، معظم له در منزل شخصی خود به تدریس دروس رسائل و مکاسب و کفایه مشغول شدند .


فعالیت های اجتماعی و مذهبی بعد از انقلاب :
1. حضرت آیت الله زرندی ، بعد از انقلاب در مدرسه حضرت امام صادق (ع) برادران و در مدرسه علمیه امام خمینی (ره) خواهران به تدریس و تا کنون به فعالیت و نشر احکام الهی و تعلیم و تربیت طلاب علوم دینی مشغول بوده اند . توسعه و بازسازی مدرسه علمیه حضرت آیت الله بروجردی نیز از اقداماتی است که ایشان در سالهای آغازین انقلاب درشهر کرمانشاه به انجام رساندند.
2. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران معظم له بنا به حکم حضرت امام خمینی (ره) به همراه مرحوم آیت الله حاج آخوند ، به عنوان سرپرست مدارس علمیه کرمانشاه منصوب شدند و با تلاشهای بی وقفه حضرت آیت الله زرندی ، مدارس علمیه کرمانشاه با جذب طلاب جوان و پرشور و علاقمند رونق یافت و بحمدالله جمع کثیری از طلاب شایسته ، ماحصل زحمات ایشان می باشد.
3. حضرت آیت الله زرندی در سال 1363 از سوی رهبر کبیر انقلاب به عنوان نماینده حضرت ایشان در استان و امام جمعه کرمانشاه منصوب شدند و از آن سال تاکنون وظیفه خطیر اقامه نماز جمعه و رسالت بزرگ هدایت و آگاه کردن مردم استان را بر عهده دارند که بحمدالله موفق بوده و در میان مردم نیز از محبوبیت خاصی برخوردارند.
4. معظم له به نمایندگی از مردم استان کرمانشاه در دوره های اول و سوم در مجلس خبرگان رهبری حضور داشته اند . تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه و مسئولیت آن تا سال 1363 ، مسئولیت ستاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه رازی به مدت پنج سال ، عضویت هیئت امناء کمیته های  انقلاب اسلامی کرمانشاه در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی ، مسئولیت کمیته ارزاق عمومی در آغاز انقلاب ، مسئولیت ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر و ریاست شورای فرهنگ عمومی استان کرمانشاه ، مسئولیت ستاد اقامه نماز استان کرمانشاه و مسئولیت نمایندگی بنیاد بین المللی غدیر استان کرمانشاه از دیگر مسئولیت هایی است که معظم له به عهده داشته اند.


5. با حمایت معظم له دهها مسجد در شهرها و روستاهای مختلف استان ، تأسیس ، تجدید بنا و تعمیر و نیز کالاهایی از قبیل وسایل گرم کننده ، فرش ، آهن ، سیمان و اقلام مورد نیاز دیگر اهداء و تأمین شده است .


6. کمک به افراد بی بضاعت ، تهیه جهیزیه برای نو عروسان , کمک به محصلین و دانشجویان بی بضاعت ( فقط در سال 1383 تعداد 301 مدرسه تحت پوشش قرار گرفته و بالغ بر 240 میلیون ریال هزینه شده است) .


7. تجهیز دهها نماز خانه مدارس استان.


8. اداره امور روحانیون اهل سنت استان کرمانشاه.


9 .پرداخت شهریه طلاب حوزه های علمیه استان کرمانشاه ، همچنین طلاب کرمانشاهی مقیم قم و کمک ماهانه به طلاب کردستان که در قم تحصیل می کنند.


10. خرید چندین ساختمان مسکونی برای مدرسه های علمیه و وقف نمودن آنها.


11. با حمایت معظم له از سال 1370 تا کنون عده ای از روحانیون فاضل حوزه های علمیه قم جهت اعزام به مناطق اهل حق نشین استان و ارشاد و نشر احکام الهی به استان کرمانشاه دعوت شده اند که این برنامه در سه ماه رمضان ، محرم , صفر و ایام فاطمیه اجرا می شود.


12. حضور در جبهه های جنگ و تقویت روحیه رزمندگان در طول جنگ تحمیلی و اقامه بی وقفه نماز در هشت سال دفاع مقدس علیرغم حملات موشکی و بمباران های دشمن .


13. تدریس دروس حوزه ، رسائل ، مکاسب و همچنین تدریس دروس خارج فقه به طلاب استان کرمانشاه.


14. احداث درمانگاه حافظیه.


15. واگذاری زمین مسکونی به نیروهای لشکر 81 زرهی کرمانشاه از محل موقوفه مرحوم حاج محمد تقی اصفهانی کرمانشاه با نام شهرک پردیس به تعداد 5000 قطعه و کمک به پیگیری در رفع مشکلات آب و فاضلاب ، برق ، تلفن ، گاز و اتوبوسرانی شرکت.


16. حضرت آیت الله زرندی در سال 1363 در ملاقات با حضرت امام خمینی (ره) ، اجازه ساخت مدرسه جدید علمیه کرمانشاه را اخذ نمود .با تأخیر زیاد و مشکلات فراوان از جمله مشکلات قانونی (عمدتاٌ ناشی از قوانین میراث فرهنگی) در سال 1377 ساخت بنای مدرسه مذکور با زیربنای 14000 مترمربع در بلوار طاق بستان کرمانشاه دارای مسجد , حسینیه , کتابخانه عمومی بزرگ و سالن اجتماعات و 136 حجره و مدرسه آغاز و تاکنون حدود 85% کل پروژه پیشرفت فیزیکی داشته است . به اهتمام ایشان آرامگاه آیت الله العظمی فاضل تونی (ره) از علما و فقهاء بزرگ شیعه در پل کهنه واقع در شرق شهر کرمانشاه کشف و به طور باشکوهی ساخته و آماده گردیده همچنین به کمک ایشان درسال1382عملیات بازسازی ساختمان مقبره متبرکه حضرت سید رسول حسینی هاشمی(ره) ازعلما، عرفا و بزرگان اهل سنت واقع در روستای دولت آباد از توابع شهرستان روانسر آغاز و رو به اتمام است و زیارتگاه بسیاری از مردم مخلص و پاک منطقه غرب کشور می باشند .


معظم له دارای چهار فرزند پسر و سه دختر می باشد که بحمد الله همگی صالح و اهل تقوا هستند . فرزند ذکور ارشد ایشان حجه الاسلام والمسلمین حاج آقا هادی زرندی از طلاب علوم دینی هستند و در سمت مسئولیت دفتر والد بزرگوارشان و مسئولیت شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان و ستاد برگزاری نماز جمعه کرمانشاه و مسئولیت دفتر ستاد استهلال استان کرمانشاه زیر نظر ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری فعالیت دارند و از سه فرزند ذکور دیگر یکی به نام محمد علی , مهندس کشاورزی ,روح الله مهندس کشاورزی و مرتضی به شغل آزاد اشتغال دارند .