معاونت ها و مراکز ستادیمعاونت هنری و سینمایی

تجلیل از فعالان حوزه سینما

آیینن تجلیل از فیلمسازان، مربیان، سینماداران، فعالان و افتخارآفرینان عرصه فیلم و سینما استان کرمانشاه روز چهارشنبه با حضور مدیران کل بنیاد حفظ آثار و فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای انجمن سینما جوان در تالار وحدت کرمانشاه برگزار شد.
 
به گزارش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه؛  معاونت هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در ابتدا ضمن گرامیداشت روز ملی سینما و هفته دفاع مقدس گفت: در سال جاری تاکنون ۹ فیلم کوتاه و مستند ساخته شده و ۴۸ عنوان فیلم با ۱۶ هزار و ۷۲ ببینده در سینماهای استان به اکران درآمده است.
 
کرمانشاه باید حداقل ۲۰۰ سینما داشته باشد
 
«مهدی ربانی‌ «با اشاره به اینکه پنج عنوان فیلم استان در جشنواره‌های بین‌المللی حضوری موفق داشته است، افزود: استاندارهای جهانی می‌گوید باید برای هر ۱۰ هزار نفر یک سینمای ۱۰۰ نفره وجود داشته باشد اما در کل کشور به ازای هر ۶۲۰ نفر یک صندلی وجود دارد و در استان کرمانشاه به ازای هر یک هزار و ۲۵۰ نفر یک صندلی وجود دارد یعنی ما در استان کرمانشاه باید حداقل ۲۰۰ سینما داشته باشیم تا به استاندارهای لازم برسیم.
 
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمانشاه هم در این مراسم یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس را گرامی داشت و گفت: در آن زمان مردم استان کرمانشاه مظلومانه اما جانانه و با دست خالی در مقابل دشمن ایستادند و مقاومت کردند تا به پیروزی رسیدند.
 
سردار «ناصر باباخانی» با اشاره به اینکه دشمن در استان کرمانشاه و در همان روزهای ابتدایی جنگ شکست خورد و مجبور به عقب نشینی شد، افزود: باوجود اینکه فعالیت‌های بسیاری برای نشان دادن رشادت‌های رزمندگان اسلام صورت گرفته اما هنوز سوژه‌های بسیاری از دفاع مقدس وجود دارد که برای ساخت فیلم، سریال و مستند اقدام کنیم.
 
وی هزینه‌های ساخت فیلم را بسیار بالا دانست و افزود: سوژه‌های دفاع مقدس به قدری زیاد است که تا ۲۰۰ سال آینده هم جای کار دارد و همانطور که در دفاع مقدس رزمندگان با دست خالی جنگیدند و پیروز شدند فیلمسازان هم با عشق و علاقه‌ای که دارند می‌توانند در این زمینه با کمترین امکانات بهترین تولیدات را داشته باشند.
 
سردار باباخانی تولید فیلمی در خصوص عملیات مرصاد و نقش کرمانشاه در دفاع مقدس را ضروری توصیف کرد و ادامه داد: آینده کشور و انقلاب دست نوجوانان و جوانان است و ما باید بتوانیم این فرهنگ به آنها منتقل کنیم.
 
افتخارآفرینان و فعالان عرصه فیلم و سینما استان کرمانشاه تجلیل شدند
 
آثاری که بازنمود انسانی داشته باشد ماندگار است
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه سخنران دیگر این مراسم بود که بر تولید آثاری با بازنمودهای تعالی انسانی تاکید کرد و گفت: از زمان‌های قدیم تاکنون آثاری ماندگار بوده و در ذهن ما مانده است که بازنمودی از تعالی‌های انسانی بوده است.
 
«بهرام فاضلی‌زاد» با اشاره به اینکه قیام سیدالشهدا در راستای بیان تعالی انسانها بوده است و رمز ماندگاری آن هم همین است افزود: سینما مسیر خود را به سمت آرمان های ملی، انسانی، اسلامی و ایرانی گره می زند و با توجه به اینکه در دفاع مقدس حتی یک میلی‌متر از خاکمان را از دست ندادیم کما اینکه در همه جنگ‌های ۲۵۰ ساله گذشته خاک از دست داده بودیم، این نیز به عنوان اثری ماندگار باید به آن پرداخته شود در غیر این صورت جفا به این مسیر پر افتخار است.
 
«کامران رضایی»؛ رییس انجمن سینما جوان کرمانشاه هم در این مراسم گفت : اعضای انجمن با کمترین امکانات بهترین آثار را تولید می کنند بطوریکه در جشنواره‌های مختلف ملی و بین‌المللی همیشه اثری از کرمانشاه بین برگزیدگان وجود دارد و این در حالی است که صدا و سیما با ردیف بودجه زیاد در چنین جشنواره‌هایی حضور ندارد.
 
در انتهایی این مراسم از روح‌الله کُردمیر، شمسی وفایی و اصغر لایی به عنوان فیلمساز، غلامرضا محمدی، پیمان شکربیگی، اشکان چاوشی و میثم منیعی به عنوان مدرس انجمن، یاسین ظهرابی، عابدین محمدی و قدرت‌الله پورحاتمی به عنوان مدیر موسسه فیلم‌سازی و از غلامرضا پیربایی مدیر سینما فرهنگ و محمدجواد کنجوری مدیر سینما آزادی کرمانشاه با اهدا لوحی تقدیر و قدردانی شد
تجلیل از فعالان حوزه سینم

جشنواره فیلم کودک و نوجوان 1400

جشنواره فیلم کودک و نوجوان 1400
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه؛ 2220 کودک و نوجوان، از 22 شهر کشور متقاضی داوری آثار در سی‌وچهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان شدند که بیش از 30 نفر آنان، داوران فیلم های جشنواره در کرمانشاه خواهند بود.
در شهرستان کرمانشاه؛ تعداد 20 نفر از نوجوانان منتخب، به صورت حضوری در سینما فرهنگ و مابقی در شهرستان ها(جوانرود، سنقر و کلیایی، اسلام آبادغرب و...) به صورت آنلاین به داوری فیلم های اکران شده خواهند پرداخت.
اسامی داوران نوجوان کرمانشاه به شرح زیر می باشد؛
1- محمد مبین خسروانی شایان 2- بهار محمود آبادی3- مهدی کریمی 4- کیارش محفوظیان5- مزدک عباسی6- هلیا کهراریان7- شهلا جمالی8- غزل شاه آبادی9- شکیبا شهسواری10- نیایش مرادی 11- امیرعلی شهبازی12- درسا برفی13- پویا برفی14- آرمیتا کماسی15- آرشیدا کماسی16- ایلیا دسترنج 17- ابوالفضل عقابی 18- پارسا تیموری19- سید محمد طاها سلیمانی20- محمد پارسا نریمانی
در این دوره همچون ادوار گذشته، بهترین فیلم از نگاه داوران کودک و نوجوان جشنواره سی و چهارم در مراسم پایانی جشنواره معرفی خواهد شد.
سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، از 16 تا 21 مهر 1400 برابر با 8 تا 13 اکتبر 2021 با شعار «سینما، سرزمین خیال» برگزار خواهد شد.

جشنواره فیلم فجر

سی و نهمین جشنواره فیلم فجر کرمانشاه امسال با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در دو سینمای آزادی و فرهنگ این شهر برگزار شد.
به گزارش روابط  عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه؛ فیلم‌های ابلق، بی‌همه چیز، تک تیرانداز، تی تی، خط فرضی، رمانتیسم عماد و طوبا، روزی روزگاری آبادان، روشن، زالاوا، ستاره بازی، شیشلیک، گیج گاه، یدو، مامان، مصلحت و منصور در این دوره به نمایش در آمدند.
  امسال به دلیل بیماری کرونا جشنواره فیلم فجر با ۳۰ درصد ظرفیت برگزار شد و قریب به 2 هزار نفر از همشهریان در این جشنواره به تماشای ۱۶ فیلم سودای سیمرغ نشستند.
  بیشترین استقبال همشهریان از فیلم های شیشلیک، بی همه چیز و ابلق بود و کمترین آمار مخاطب مربوط به فیلم‌های مامان و یدو بود.

در مجموع ۱۰۲۱ نفر در سینمای آزادی و ۶۱۷ نفر در سینمای فرهنگ کرمانشاه فیلم دیدند.

خوشبختانه با همراهی تمام عوامل بیشترین سختگیری در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شد و تمامی موازین اعم از گندزدایی، تب سنجی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در سینماها صورت پذیرفت و تمام همشهریان از برگزاری این جشنواره و نظم حاکم رضایت داشتند.
امسال بالغ بر ۳۰۰ میلیون ریال جشنواره فیلم فجر در شهر کرمانشاه فروش داشته است.