معاونت ها و مراکز ستادیمعاونت فرهنگی و رسانه ای

مراسم تجلیل از پیشکسوتان چاپ

تجلیل از پیشکسوتان چاپ
بیست و یکمین جشنواره ملی چاپ کرمانشاه با حضور مسئولان و فعالان عرصه صنعت چاپ در تالار وحدت کرمانشاه برگزار و از پیشکسوتان این عرصه و شرکت های چاپ نمونه تجلیل شد.
 
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه؛ بیست و یکمین جشنواره ملی چاپ کرمانشاه با حضور مسئولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه، روسای شهرستان های تابعه و پیشکسوتان و فعالان عرصه چاپ کرمانشاه و شهرستان ها،  امروز سه¬شنبه(20 مهر) در مجتمع فرهنگی و هنری وحدت کرمانشاه برگزار شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در این مراسم، صنعت مکتوب را زیربنایی¬ترین تحول در تاریخ دانست و افزود: تحول در زندگی بشر زمانی رخ داد که توانست بنویسد و زندگی را مکتوب کند.
فاضلی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: فضای مجازی و شبکه های اجتماعی شاید برای انتقال خبر و کار رسانه ای از مکتوبات سریع تر باشند ولی هیچ وقت به سواد ما نمی افزایند و جای علم و دانسته های مکتوب شده را نمی گیرند.
  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه بارزترین خصوصیت فعالان چاپ استان را اخلاق‌مداری آنها دانست و گفت: فعالان این عرصه به جرات از فخیم‌ترین، متشخص‌ترین و با اخلاق‌ترین افراد هستند که توانستند در استان منشا ارتقا فرهنگ و تربیت نیروی انسانی بسیار موثر باشند.
در این مراسم فاضلی، به پاس قدردانی از زحمات مرحومان شمس نژاد و سوهانی که به عنوان پیشکسوتان چاپ استان، در پیشرفت و توسعه چاپ استان، طی سالیان متمادی بسیار زحمت کشیدند و تاثیرگذار بودند، از خانواده های آنان تقدیر به عمل آورد. 
وی ابراز امیدواری کرد که با بهبود شرایط کرونائی و اعتباری کشور، صنعت چاپ کشور، رونق مناسبی را بدست آورد. 
در پایان این مراسم نیز از چاپخانه داران پیشکسوت و فعال کرمانشاه و شهرستان های تابعه  از جمله یارمحمدی، رزقی، پویا چاپ و...تجلیل شد.
گفتنی است؛ هم اکنون در استان کرمانشاه 97 چاپخانه فعال می باشد.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر ۱۴ شهرستان و ۲ هزار و ۶۲۲ روستا دارد. فعالان صنعت چاپ کرمانشاه تجلیل شدند.
 

جشنواره فرامرزی مطبوعات و خبرگزاری ها

جشنواره فرامرزی مطبوعات
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه؛ دبیرخانه دومین جشنواره‌ فرامرزی مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی نوار مرزی غرب و شمال غرب ایران در نظر دارد طراحی پوستر اصلی این جشنواره را به شکل مسابقه برگزار نماید. 
 
لذا از تمامی اساتید، طراحان و هنرمندان علاقمند به شرکت در این مسابقه دعوت می شود با در نظر گرفتن موضوع و اهداف جشنواره ضمن طراحی پوستر در این رویداد مهم فرهنگی مشارکت نمایند.
 
همچنین برای شرکت در این مسابقه ضروری است طراحان ابتدا شرایط و مقررات شرکت در مسابقه را به صورت کامل مطالعه و در صورت تایید، فرم ثبت نام را تکمیل نموده و آنرا با آثار خود به ایمیل دبیر خانه به آدرس pressfestivalksh@gmail.com)) ارسال نمایند.
شرایط شرکت:
 
1- شرکت برای همه آزاد است.
2- آثار ارسالی می بایست با موضوع دومین جشنواره فرامرزی مطبوعات جدار مرزی غرب و شمال غرب کشور طراحی شود
3-  طراحان می‌بایست از عنوان دومین جشنواره فرامرزی مطبوعات جدار مرزی غرب و شمال غرب کشور در طراحی آثار استفاده نمایند.
4- هرطراح می‌تواند حداکثر با ارایه (3) اثر در این فراخوان شرکت نماید.
5-  طراحان می‌بایست از نمادهای مطبوعات و رسانه ها و و نیز استان کرمانشاه استفاده نمایند.
درج نام و لوگو خانه مطبوعات و رسانه ای استان کرمانشاه ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه ، استانداری کرمانشاه ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قسمت انتهایی آثار الزامی است. 
6-  پوستر باید به  پنج زبان فارسی، کردی، عربی، ترکی و انگلیسی باشد.
7-  پوسترها به صورت عمودی و در سایز 70×50 به صورت jpg با رزولوشن  dpi70 آپلود می‌شوند.
8-  درج نام طراح در نام گذاری فایل های ارسالی ضروری است.
9-  هیئت داوران 3 اثر را به عنوان برگزیده انتخاب می کند و در نهایت 1 اثر به عنوان برندگان فراخوان مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.
10-    به 3 نفراول برگزیدگان فراخوان، لوح تقدیر و و جوایزی از سوی دبیرخانه جشنواره اعطاء می‌گردد.
11-    3 نفر برگزیده آثار خود را در اندازه 70×50 با فرمتهای tif; psd و مود cmyk به صورت DVD همراه با شناسنامه اثر به آدرس دبیرخانه ارسال نمایند.
12-  دبیرخانه می تواند از پوسترهای 3 نفر برگزیده استفاده نماید و ارائه این آثار به جشنواره ها و سایر مراکز، غیرقانونی تلقی می گردد.
13-  علاقمندان جهت کسب آگاهی بیشتر از اهداف و ضرورتها و پیشینه جشنواره می توانند با دبیر خانه  مراجعه یا تماس بگیرند.
14-   شرکت کنندگان می توانند فرم ثبت نام و تصاویر آثار خود را به ایمیل pressfestivalksh@gmail.com))با عنوان طراحی پوستر دومین جشنواره فرامرزی مطبوعات جدار مرزی غرب و شمال غرب کشور ارسال نمایند. 
 
 جوایز:
1-   نفر اول30میلیون ریال کارت هدیه + لوح تقدیر + گواهی شرکت
2-  نفردوم 20میلیون  ریال کارت هدیه + لوح تقدیر + گواهی شرکت
3-  نفر سوم 10میلیون ریال کارت هدیه + لوح تقدیر + گواهی شرکت
 
 مهلت ثبت نام:
شروع ثبت‌نام و ارسال آثار : 21 مهر ماه 1400
آخرین مهلت ارسال آثار از طریق سایت: 10آبان ماه 1400
نشانی دبیرخانه: کرمانشاه- میدان آیت الله جلیلی – مجتمع فرهنگی هنری وحدت - دبیرخانه دومین جشنواره فرامرزی مطبوعات جدار مرزی غرب و شمال غرب ایران تلفن(09224099260)
 
اهداف جشنواره: هم‌افزایی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های رسانه‌ای استان‌های منطقه، فراهم آوردن زمینهٔ رقابت سالم در راستای ارتقای سطح کیفی و محتوایی رسانه‌های منطقه، گسترش مبادلات فرهنگی و رسانه‌ای بین استان‌های مرزی سه کشور ایران و عراق و ترکیه ،توسعه‌ و امنیت پایدار فرهنگی و اجتماعی در منطقه، تقویت فضای همدلی و همگرایی بیشتر بین استان‌های جدار مرزی سه کشورهمسایه، تقویت دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در راستای تعامل سازنده با کشورهای همسایه و...
 
دومین جشنواره فرامرزی مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری ویژه استان‌های جدار مرزی غرب و شمال غرب ایران شامل کرمانشاه، ایلام، کردستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و خوزستان و استان‌های اربیل، سلیمانیه، حلبچه ،دیالی،واسط، میسان و بصره کشور عراق و استان های آغری، ایگدیر، وان و حاکاری کشور ترکیه با ایران 9تا10 اسفند ماه جاری به میزبانی کرمانشاه برگزار می شود.
 
 
کرمانشاه - دبیرخانه دومین جشنواره فرامرزی مطبوعات جدار مرزی غرب و شمال غرب کشور

اختتامیه جشنواره کالا و محصولات فرهنگی

اولین جشنواره کالاها و محصولات فرهنگی کرمانشاه در محل سالن جلسات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه؛  آئین پایانی نخستین جشنواره کالا و محصولات فرهنگی امروز سه شنبه (12 اسفند) در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه با حضور مدیرکل، معاونین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، باباخانی (مدیرکل امور مالی استانداری)، فتاحی (مدیرکل کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان کرمانشاه)، برگزیدگان و داوران جشنواره  و جمعی از اصحاب و فرهنگ و هنر استان ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار گردید .
شایان ذکر است؛ 148 اثر رسیده (107 اثر بخش هدایای فرهنگی و 41 اثر بخش عروسک) به این جشنواره در دو مرحله روزهای شنبه و یکشنبه (9 و 10 اسفند) توسط داوران حوزه عروسک؛ مریم کام دوست، فرزانه لطیفی و یگانه عبدالمالکی و روز یکشنبه   داوران بخش هدایای فرهنگی ( زیورآلات زینتی، کارهای چوبی،  پوشاک محلی و...) فیروز ناصری، فریبرز عزیزی و محمد ثمری مورد ارزیابی قرار گرفت.
آثار بسیار خوبی از سراسر استان در اولین دوره از این جشنواره فرهنگی به دبیرخانه طی این مدت ارسال گردید که در نهایت این آثار توسط  داوران صاحب نظر به داوری گذاشته شد و در نهایت امروز توسط بهرام فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه طی مراسمی با حضور مسئولین فرهنگی استان از برگزیدگان به صورت ویژه تقدیر به عمل آمد و جوایزی اهدا شد.

اسامی برگزیدگان جشنواره به شرح ذیل اعلام می گردد:

 « در بخش عروسک »

* رده سنی کودک و نوجوان

نفر اول :غزل هاشمی بینا شهرستان کرمانشاه

 نفر دوم :فاطمه بیگلری شهرستان کرمانشاه

 نفر سوم:عماد لطیفی شهرستان کرمانشاه

 

* رده سنی بزرگسال

نفر اول : خانم مریم کمری شهرستان سرپل ذهاب

نفر دوم : آقای حمیدرضا کنگاوری 

شهرستان سنقروکلیایی

نفر سوم: آقای علی امرایی

شهرستان کرمانشاه 

 

« بخش هدایای فرهنگی »

که این بخش در سه رسته مورد بررسی و داوری قرارگرفت 

* محصولات بومی - محلی

نفر اول :خانم مریم رشتیان شهرستان کنگاور 

 نفر دوم : خانم شراره مرداویج شهرستان سرپل ذهاب 

 نفر سوم :خانم فرخی حمیدی شهرستان ثلاث باباجانی 

* بافتنی و البسه محلی 

نفر اول :خانم شکوفه جعفری شهرستان اسلام آباد غرب 

 نفر دوم :خانم سارا احمدی شهرستان اسلام آباد غرب 

 نفر سوم :خانم پریسا میری شهرستان سرپل ذهاب 

*سایر هدایا

نفر اول :آقای فریدون محمدی شهرستان جوانرود 

 نفر دوم :آقای عبدالناصر احمدی شهرستان روانسر 

 نفر سوم :خانم اعظم نجاتی پور شهرستان کنگاور

آیین پایانی همایش سیمای امام رضادر ادبیات روایی

کرمانشاه آیین اختتامیه همایش علمی-پژوهشی سیمای امام رضا(ع) در ادبیات روایی، امروز(14 اسفند) در تالار وحدت کرمانشاه برگزار و از نفرات برگزیده این همایش تجلیل شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ جلیل بالایی مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری کرمانشاه در آیین اختتامیه این همایش با اشاره به لزوم حرکت به سمت توسعه گفت: اگر جامعه‌ای توسعه نیافته است، مسئولان و مردمان آن جامعه توسعه نیافته هستند.
وی افزود: برای حرکت به سمت توسعه ابتدا باید مردم توسعه طلب و توسعه خواه داشته باشیم و تربیت چنین نسلی برعهده نهادهای فرهنگی است و با کارهای فرهنگی امکانپذیر است.
بالایی همچنین به سیره میانه رو و متعادل امام رضا(ع) در جنبه های مختلف زندگی اشاره کرد وافزود: ترویج سیره زندگی این امام بزرگوار باید به روش های امروزی در دستور کار قرار گیرد و نسل جدید باید با منش و روش و سیره زندگی این بزرگواران آشنا شوند و این وظیفه خطیر برعهده نهادهای فرهنگی است.
مظفر تیموری معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه  نیز در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران با اشاره به اعلام فراخوان این همایش در اردیبهشت ماه امسال، گفت: اوایل امسال مراسم رونمایی از پوستر همایش با حضور مسئولان برگزار و فراخوان آن نیز به دانشگاه ها، ادارات و وتمامی نهادهای فرهنگی کشور ارسال شد.
وی افزود: در طول این مدت 33 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد که با داوری صورت گرفته در نهایت هشت مقاله به عنوان آثار برگزیده این دوره همایش انتخاب شدند.
تیموری خاطرنشان کرد: هر استان بصورت اختصاصی به موضوعی خاص در رابطه با سیره امام رضا(ع) می پردازد و کرمانشاه نیز چندین سال است که این همایش را در حوزه ادبیات برگزار می کند.
در پایان این مراسم هشت مقاله برگزیده این دوره همایش معرفی و از فرحناز حیدری نسب به خاطر اثر "خوانش قصه های رضوی مرتضی دانشمند بر پایه نظریه لیپمن (مجموعه قصه های مهمان امام رضا (ع) و آفتاب خراسان))، پریوش زنگنه به خاطر اثر "تحلیل معناشناختی رمزگان نمادین داستان راز آن بوی شگفت"، پریسا احمدی به خاطر اثر "نقد روایت شناختی رمان دخیل عشق بر پایه عنصر زمان و زمانمندی"، عطا الماسی به خاطر اثر "بازتاب کرامات رضوی در عناصر داستان رمان دخیل عشق"، احمدی عباسی دره بیدی، امیرحسین جعفری و نگار کاظمی اسفه به خاطر اثر "ارائه الگویی از شخصیت قهرمانانه امام رضا (ع) در کتاب میهمان طوس"، احمد خلیلی به خاطر اثر "بررسی نشانه شناسی گشتالت ناتمام جدایی در داستان های مربوط به امام رضا (ع)"، سیدمحبوبه کشفی و زهرا قاسم نژاد به خاطر اثر "واکاوی بینامتنیت ضمنی اخلاق رضوی در داستان «دخیل عشق» بر پایه رویکرد ژنت" ابراهیم ظاهری به خاطر اثر "نقش های کنش پذیری و مضمونی امام رضا (ع) در داستان های برگزیده جشنواره کودک و نوجوان رضوی (1385-1392)" و میثم خلیلی و احمد زارع زردینی  به خاطر اثر "تحلیل ساختار هنری روایت خلقت حضرت آدم (ع) در بیانات رضوی (ع)" تجلیل شد.

انتخابات خانه مطبوعات کرمانشاه

انتخابات خانه مطبوعات و رسانه های استان کرمانشاه پیش از ظهر دوشنبه 13بهمن ماه به صورت الکترونیکی برگزار و هیات مدیره جدید این تشکل برای سه سال آینده انتخاب شدند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه؛ معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه اعلام کرد: بر این اساس در بخش مدیران مسئول وحید نیشابوری با ۶۲ رای و فریدون معتمدیان۵۲ رای اکثریت آرا ماخوذه را کسب کردند.
در این بخش فردین کبودی با ۳۱رای بعنوان عضو علی البدل انتخاب شد.
در بخش خبرنگاران ناهید سویه به ۵۵ رای، روح الله مرادی با۵۲ و سید محمد امین حسینی با ۵۰ انتخاب شدند.
در این بخش آقایان عبدالله الماسی با ۳۷رای و فرزاد نویدی با ۳۶ رای بعنوان اعضای علی البدل انتخاب شدند.
هادی نوروزی با ۷۱ رای در بخش نمایندگی خبرگزاری ها و بهرام علی باقری با ۵۶ رای در بخش نمایندگی روزنامه سراسری انتخاب شدند.
در بخش نمایندگی خبرگزاری ها نیز سید رامین موذنی با ۱۳ رای و همچنین در بخش سرپرستی روزنامه های سراسری احسان اکبری با ۲۴رای بعنوان اعضای علی البدل این دو بخش انتخاب شدند.
بر اساس نتایج حاصل شده شهریار دبیری با ۵۸رای و محمد حسین ماهوتیان با ۵۴ رای نیز بعنوان بازرسان این دوره خانه مطبوعات و رسانه های استان کرمانشاه انتخاب شدند. 
در این بخش بهمن سلطانیان با ۲۹رای بعنوان عضو علی البدل انتخاب شد.
83.3درصد از اعضای خانه مطبوعات و رسانه های استان کرمانشاه در این انتخابات شرکت کردند.